Domy szeregowe MIKMAK House

LOKALIZACJA

Domy szeregowe jednorodzinne MIKMAK HOUSE są zlokalizowane w południowej części Wrocławia, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Klecińskiego, rzeki Ślęzy, budynku mieszczącego biuro architektoniczne ARC2 Fabryka Projektowa oraz zabudowy wielorodzinnej.
Dla nas, autorów MIKMAKa, to miejsce ma wymiar szczególny ponieważ zabudowa sąsiadująca z siedzibą pracowni ARC2 Fabryka Projektowa staje się naszą architektoniczną wizytówką.

FORMA

Na działce o podłużnym kształcie zaprojektowano 16 segmentów, a powstałą bryłę przecięto wąskimi szczelinami oddzielając od siebie 3 zasadnicze części budynku. Rozszczepiony monolit budynku umożliwia wgląd w zieleń parkową, która stanowi tło dla zabudowy od strony ulicy. Idea – stworzyć zamkniętą kompozycyjnie całość, posiadającą początek, rozwinięcie i zakończenie, obiekt spójny architektonicznie i niepodatny na niekontrolowane przeróbki. MIKMAK House wyrasta z ziemi, rozwija się ekspresyjną linią dachu łączącego się z elewacjami i ponownie wbija w grunt. W efekcie, poprzez zróżnicowane formy, każdy segment w szeregu staje się niepowtarzalny.

FUNKCJA

Rozwiązania rzutów poszczególnych segmentów powstały w oparciu o cztery podstawowe warianty.  Wszystkie zakładają umieszczenie w parterze strefy wejściowej wraz z kuchnią od strony ulicy, pokoju dziennego otwartego na widok zieleni parkowej i rzeki. Piętro mieści 3 sypialnie, łazienki, garderoby. Trzecia kondygnacja, rozwiązana w czterech segmentach w formie poddasza użytkowego, mieści pokój wraz z łazienką. Wszystkie segmenty połączone są podziemną drogą prowadzącą do indywidualnych boksów garażowych. Każdy segment ma do dyspozycji 2 miejsca postojowe. W kondygnacji podziemnej oprócz garażu znajduje się pomieszczenie pralni i kotłowni. Na stropie garażu zaprojektowano prywatne tarasy użytkowe z częścią przeznaczona do zazielenienia w systemie tzw. „zielonych dachów”.

KONSTRUKCJA

Konstrukcja dachu stanowi złożony układ wielospadkowy, który tworzą drewniane ramy z drewna klejonego oparte na ścianach żelbetowych. Budynek w części podziemnej jest monolityczny z betonu wodoszczelnego, natomiast w części nadziemnej konstrukcja jest mieszana, żelbetowa i murowana.

MATERIAŁY

Uporządkowanie dynamicznej formy zapewnia jednolita kolorystyka, a monochromatyczna bryła budynku mocno odcina się od tła – ściany parku, która o każdej porze roku nabiera innych barw. Zarówno dachy jak elewacje zostały pokryte tym samym materiałem –wysokiej jakości blachą cynkowo-tytanową Rheinzink, w kolorze szarym, układaną na rąbek stojący. Na tle monolitycznej bryły wyraźnie rysują się elementy drewniane w kolorze czerwono pomarańczowym: stolarka okienna, przepierzenia tarasów oraz fragmenty elewacji.

INFORMACJE O PROJEKCIE

nazwa: Domy szeregowe MIKMAK House
status: realizacja – 2014
inwestor: ArC2 Fabryka Projektowa
lokalizacja: Wrocław, ul. Międzygórska
rok powstania projektu: 2010
powierzchnia użytkowa: 1920 m2
ilość mieszkań: 16
ilość miejsc postojowych w garażu: 32
projekt: ARC2
autorzy: 
Renata Gajer-Hackemer (R’HOUSE / ArC2) ,
Robert Budny (R’HOUSE)
Mariusz Szlachcic (ArC2)
Karina Bembnowicz
Anna Błasiak
zdjęcia: Cornelia Suhan, Jarosław Ceborski